Wybrane przez Ciebie atrakcje

x
www.biurograndtour.plPoznaj ParyżJak najlepiej poruszać się po Paryżu?

Jak najlepiej poruszać się po Paryżu?

Paryż jest duży i nieduży zarazem. Gdy przyjeżdżamy tu po raz pierwszy dziwi nas, że to tylko 100 km2 nieproporcjonalnego okręgu o średnicy ok. 10 km. Spodziewamy się wielkiej aglomeracji – i mamy rację – Paryż intramuros jest jednak stosunkowo nieduży.

Nie łudźmy się jednak, że wszystko będziemy zwiedzać całkowicie pomijając metro. Paryż nie jest bowiem miastem budowanym na planie niemieckim, w którym główne ulice odchodzą od położonego na środku rynku (tzw. centrum). O ile katedra Notre-Dame znajduje się w geograficznym środku miasta o tyle od Wieży Eiffela leżącej bliżej granic Paryża dzieli ją 4,5 km! Jeśli więc mieszkacie blisko geograficznego centrum możecie sporo zobaczyć pieszo - i tak rzeczywiście najlepiej zwiedzać Paryż.

Jeśli mieszkacie na obrzeżach (blisko obwodnicy – boulevard périphérique) trzeba przewidzieć co najmniej dwa przejazdy metrem dziennie – do jednego miejsca, cały dzień spaceru i powrót z innego miejsca do hotelu.

Nawet jeśli będziecie mieszkać w centrum, będziecie na pewno musieli podjechać metrem w kilka miejsc – do wieży Eiffela, na Montmartre czy cmentarz Père Lachaise. Pamiętajcie, żeby mierzyć siły na zamiary – Paryżanie nie bez potrzeby wymyślili w Paryżu 303 stacje metra rozciągnięte na 205 kilometrach 14 linii. Jeśli opadniecie z sił pamiętajcie, ze najbliższa stacja metra musi być maksymalnie 500 m od Was!

Dlaczego ciągle piszemy o metrze lub chodzeniu? Dlatego ze jeżdżenie po Paryżu samochodem i ciągle stanie w korkach kompletnie mija się z celem. Jeśli nie znosicie metra możecie korzystać z taksówek (pytanie niżej) lub rowerów (tez niżej). Jeśli nie przeraża Was gęsta siatka transportu miejskiego możecie również korzystać z autobusów – np. 21, 27 i 72 mają wyjątkowo urokliwe trasy.


« powrót
Kontakt
Biuro Podróży Grand Tour
  ul. Witolińska 2/71, 04-185 Warszawa
  +48 737 450 367 (Biuro sprzedaży)
  +48 694 804 840 (Bezpośredni kontakt z przewodnikami)
            
ZAPLANUJ
PODRÓŻ
Wybrane przez Ciebie
atrakcje:
 ...
ZAPLANUJ PODRÓŻ  ...