Wybrane przez Ciebie atrakcje

x

Przed wyjazdem do Paryża zadajecie sobie mnóstwo pytań - jak zorganizować wyjazd, jak tu dojechać, co zwiedzać. Żeby pomóc Wam w znalezieniu rzetelnych i sprawdzonych odpowiedzi na Wasze pytania, przygotowaliśmy krótkie teksty informacyjne, które porządkują morze informacji na temat Paryża. Mamy nadzieję, że okażą się dla Was pomocne! Jeśli nie znajdujecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania śmiało do nas piszcie - dodamy Wasze pytania do naszej listy :) 

1. Jak najlepiej poruszać się po Paryżu?

Paryż jest duży i nieduży zarazem. Gdy przyjeżdżamy tu po raz pierwszy dziwi nas, że to tylko 100 km2 nieproporcjonalnego okręgu o średnicy ok. 10 km. Spodziewamy się wielkiej aglomeracji – i mamy rację – Paryż intramuros jest jednak stosunkowo nieduży.

Nie łudźmy się jednak, że wszystko będziemy zwiedzać całkowicie pomijając metro. Paryż nie jest bowiem miastem budowanym na planie niemieckim, w którym główne ulice odchodzą od położonego na środku rynku (tzw. centrum). O ile katedra Notre-Dame znajduje się w geograficznym środku miasta o tyle od Wieży Eiffela leżącej bliżej granic Paryża dzieli ją 4,5 km! Jeśli więc mieszkacie blisko geograficznego centrum możecie sporo zobaczyć pieszo - i tak rzeczywiście najlepiej zwiedzać Paryż.

Jeśli mieszkacie na obrzeżach (blisko obwodnicy – boulevard périphérique) trzeba przewidzieć co najmniej dwa przejazdy metrem dziennie – do jednego miejsca, cały dzień spaceru i powrót z innego miejsca do hotelu.

Nawet jeśli będziecie mieszkać w centrum, będziecie na pewno musieli podjechać metrem w kilka miejsc – do wieży Eiffela, na Montmartre czy cmentarz Père Lachaise. Pamiętajcie, żeby mierzyć siły na zamiary – Paryżanie nie bez potrzeby wymyślili w Paryżu 303 stacje metra rozciągnięte na 205 kilometrach 14 linii. Jeśli opadniecie z sił pamiętajcie, ze najbliższa stacja metra musi być maksymalnie 500 m od Was!

Dlaczego ciągle piszemy o metrze lub chodzeniu? Dlatego ze jeżdżenie po Paryżu samochodem i ciągle stanie w korkach kompletnie mija się z celem. Jeśli nie znosicie metra możecie korzystać z taksówek (pytanie niżej) lub rowerów (tez niżej). Jeśli nie przeraża Was gęsta siatka transportu miejskiego możecie również korzystać z autobusów – np. 21, 27 i 72 mają wyjątkowo urokliwe trasy.

2. Dostęp do internetu w Paryżu

W Paryżu dostęp do sieci Wi-Fi jest już oferowany przez większość hoteli i restauracji, wystarczy tylko dowiedzieć się o nazwę sieci (nom du réseau) i hasło (mot de passe). W niektórych restauracjach szybkiej obsługi typu MacDonald's można połączyć się z internetem po uprzedniej rejestracji i zalogowaniu za pomocą adresu e-mail.

Bezpłatnie można się także połączyć z internetem w miejscach publicznych, w których znajdują się hotspoty Paris Wi-Fi. Jest ich około 300, więc powinno się udać. Loga "Paris wi-fi" szukajcie w parkach i ogrodach, w muzeach miasta Paryża, w bibliotekach miejskich. Aby skorzystać z sieci Paris Wi-Fi trzeba się zarejestrować poprzez wypełnienie formularza, który otwiera się w przeglądarce. Każda sesja może trwać  maksymalnie 2 godziny, po upływie tego czasu trzeba powtórzyć proces rejestracji. Wszędzie, gdzie jest to możliwe spotkacie charakterystyczne logo z napisem zone WIFI. Logo oraz mapę miejsc, gdzie można się połączyć znajdziecie tu: LINK

Z internetu można także skorzystać w kafejkach internetowych (cybercafé lub taxiphone). Za 15 minut połączenia z internetem na komputerze w kafejce zapłacimy ok. 1,50€.

Jeżeli potrzebujecie dostępu do internetu na komórce, warto zapoznać się z ofertą sieci komórkowych dotyczącą telefonów na kartę. Oferty te zmieniają się bardzo często, więc nie będziemy ich tutaj prezentować. Tak dla przykładu, w styczniu 2017, 1 Gb danych do wykorzystania przez miesiąc kosztował 10€. Koniecznie upewnijcie się, że Wasz aparat telefoniczny lub tablet ma zdjętego sim locka i nie zapomnijcie zabrać ze sobą dowodu tożsamości.

3. Najlepsze transfery z i na lotnisko w Paryżu?

Wszystko zależy od lotniska i Waszej wygody. Orly i CDG połączone są bardzo dobrze pociągiem RER B, bilet kosztuje ok. 10 euro. Jeśli nie traficie na odnowiony pociąg pierwsze spotkanie z Paryżem może być jednak lekkim szokiem. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę że do pociągu będziecie musieli dość daleko iść z bagażami, a następnie przesiąść się zapewne do metra (możecie trafić na sporo schodów, w metrze rzadko są windy).

Jeśli jest Was kilkoro lub choć trochę cenicie sobie wygodę zwłaszcza podczas tachania walizek, lepiej jednak skorzystać z transferu – możecie zamówić je bezpośrednio u nas.

W oszacowaniu kosztów pomoże Wam nasz planer podróży (LINK)

Beauvais to miasto znajdujące się w Pikardii, lotnisko zarządzane jest przez firmę, która organizuje także przejazdy do Paryża autokarami. Bilety są jednak drogie, co roku droższe, w tej chwili kosztują 17 euro, kupuje się je po wyjściu z lotniska (czasem spora kolejka) a następnie czeka aż obsługa skieruje nas do konkretnego autokaru (maksymalnie do pół godziny). Autokar dowiezie Was do przystanku Porte Maillot, gdzie przesiadacie się w metro (kompletny brak wind!), jeśli Wasz hotel znajduje się przy linii 1 która jedzie przez Porte Maillot macie szczęście, jeśli nie czeka Was kolejna przesiadka… W tym przypadku proponujemy również transfery, które nie są o wiele droższe jeśli dodacie cenę biletu autokarowego i metra.

 

4. Lotniska w Paryżu?

Główne lotniska obsługiwane z Polski to dla tanich linii lotniczych Beauvais (uwaga, położone 80 km od miasta, w innym regionie! - wyjątkiem jest Easyjet z Krakowa, który ląduje na CDG) i CDG czyli lotnisko Charles’a De Gaulle’a, które obsługuje Lot, Air France oraz loty przesiadkowe np. Lufthansy.

Tylko nieliczni, podróżujący np. z Berlina mogą wylądować na trzecim lotnisku na południu od Paryża – Orly. Byłbym zapomniał! Jeśli ktoś leci prywatnym jetem wyląduje zapewne na najbliższym lotnisku Paryża – Le Bourget. 

5. Czy w Paryżu jest bezpiecznie?

Po zamachach terrorystycznych z 2015 roku słyszymy to pytanie bardzo często. Naszym zdaniem w Paryżu jest nie mniej bezpiecznie niż w jakiejkolwiek stolicy czy dużym mieście.

Panuje tu bardzo spokojna atmosfera i gdyby nie kontrola toreb przy wejściu do muzeów czy centrów handlowych można by na co dzień zapomnieć o wprowadzonym po zamachach stanie wyjątkowym. Paryż bardzo szybko otrząsnął się po zamachach i potwierdził swoją dewizę Fluctuat nec mergitur czyli Płynę po falach, ale nie zatonę. Turystów dziwi obecność patroli żołnierzy na ulicach, ale pojawili się oni w Paryżu już po zamachach na World Trade Center, a więc 16 lat temu!

Nie ma w Paryżu miejsc, w które pod żadnym pozorem nie należy się udawać. Płonące samochody, o których głośno było w 2006 roku, stały na przedmieściach, a nie w samym Paryżu. Trzynasta dzielnica to raj przestępców i handlarzy narkotyków tylko w filmie o tym samym tytule, a masowe manifestacje, podczas których chuligani wybijają szyby witryn sklepowych mogą zdarzyć się wszędzie.

Radzimy jednak mieć się na baczności jeśli chodzi o kieszonkowców – mafię cygańską, o czym piszemy poniżej w odpowiedzi na inne pytanie.  

 

No i nie wierzcie, że możecie stać się milionerami, grając w trzy kubki pod Wieżą Eiffla. Ale to wie każdy, kto oglądał „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”

6. Gdzie w Paryżu znajdę niedrogie restauracje?

Najtańsze są w Paryżu fast foody. Z uwagi na przeszłość kolonialną Francji i zróżnicowanie etniczne Francyzów, znajdziemy tu dużo kebabów. Za kebaba z frytkami zapłacimy około 5,50 euro. Nieco droższy jest  są MacDonald’s oraz jego francuski odpowiednik Quick. Za zestaw z piciem i frytkami zapłacimy tu około 8 euro. Jeżeli chcemy skosztować dań kuchni francuskiej, a jednocześnie nie zapłacić zbyt dużo, skorzystajmy z oferty naleśnikarnii. Za wytrawny naleśnik, słony naleśnik i cydr zapłacimy tam nawet od 13-15 euro.

Jeśli chodzi o dzielnice Paryża, to najtańsze restauracje znajdziemy w Dzielnicy Łacińskiej, bardzo blisko katedry Notre-Dame, miedzy ulicami rue de la Harpe a rue de la Huchette.

W Paryżu to jednak nie tyle miejsce ile czas wpływa na cenę. Większość restauracji proponuje bowiem zestawy obiadowe (menu midi) w korzystnych cenach, dużo taniej niż zestawy wieczorne czy też niż pojedyncze dania z karty. Chcąc skosztować kuchni francuskiej przy ograniczonym budżecie nastawmy się raczej na obiad, a nie na kolację w restauracji.

7. Najlepsze hotele w Paryżu?

Przy wyborze hotelu najważniejsza jest bliskość stacji metra, ale także linia metra, przy której będziemy mieszkać. Warto również wybrać dobrą, przyjemną dzielnicę, gdzie łatwo będzie można skorzystać z Paryża nocą. Przy ograniczonym budżecie radzimy rezerwację pokojów w hotelach należących do dużych sieci tylko Ibis Budget, ponieważ są one zobowiązane utrzymywać pewien standard i w ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek.

Jeżeli dysponujemy większym budżetem, polecamy rezerwację hotelu butikowego w centrum, np. w okolicach Opery Garnier czy rue Rivoli, żeby móc jak najwięcej spacerować, a jak najmniej używać metra. Przed rezerwacją hotelu zapraszamy do kontaktu. Współpracujemy z wieloma dobrymi paryskimi hotelami o różnym poziomie cenowym, mamy sprawdzone kontakty i korzystne ceny.

Jeśli chcecie przeczytać o topowych paryskich hotelach, tych najbardziej luksusowych i najsłynniejszych, to zapraszamy na naszego bloga (TU LINK). 

8. Niedrogie noclegi w Paryżu lub okolicach?

Paryż nie słynie z bycia tanim, warto na wycieczkę do stolicy Francji przewidzieć trochę większy budżet, żeby w pełni poznać jego uroki. Najtańsze hotel, np. Formule 1 czy Ibis budget są bardzo skromne i położone często przy ruchliwych autostradach lub obwodnicy. Pokoje dla dwóch osób ze skromnym śniadaniem znajdziemy tam już za ok. 50-60 euro.

Tanie noclegi można znaleźć u księży Pallotynów, którzy maja kwatery przy Esplanadzie Inwalidów – śpi się jednak często na zwyklej wersalce a z łazienki korzystają także goście z innych pokojów. Pokoje zamawia się przez telefon pod numerem 0033.1.40.62.69.12.

Jeśli do Paryża wpadacie na chwilę i nie przeraża Was godzina modlitwy w nocy możecie zapisać się na adorację nocną w Sacré-Coeur – dostaniecie wtedy miejsce do spania za 16 euro w pojedynczym pokoju lub nawet za 6 euro w sali wieloosobwej. Trzeba jednak wrócić najpóźniej o 22.00.  Zapisy przez maila na adoration@sacrecoeurdemontmartre.fr lub poprzez wypełnienie formularza online.

9. Czym jest karta Paris Visite?

Jest to bilet do metra, który oficjalnie jako jedyny mogą kupić turyści. Jest on droższy, ponieważ turyście nie płacą w Paryżu podatków, z których dofinansowywane są abonamenty i bilety dla Paryżan.

Wielu turystów kupuje go w ciemno na cały pobyt, kompletnie bez sensu. Jest on dość drogi, często nie wykorzystacie tak dużo przejazdów i taniej wyjdą Was nawet pojedyncze bilety na metro. Nikt nie sprawdza czy turysta ma na pewno bilet dla turysty (paris visite) czy zwykły pojedynczy albo jednodniowy bilet, wiec często radzimy takie bilety naszym zwiedzającym. Jeśli będziecie korzystać z naszych usług zaufajcie nam także w kwestii doboru biletów – doradzimy Wam najlepszą i najtańszą opcje w zależności do Waszej sytuacji.

10. Karta Paris Museum Pass czy się opłaca?

Karta Paris Museum Pass to bilet łączony dający wstęp do ponad 50 zabytków w Paryżu i okolicach. Koszt karty na 2 dni konsekutywne to 48€, na 4 dni konsekutywne to 62€, a na 6 dni 74€. W niektórych miejscach, jak na przykład w Luwrze czy w Orsay, karta uprawnia do wejścia bez kolejki (co w praktyce oznacza po prostu krótszą kolejkę, bo sporo osób ma tę kartę). Karta nie uprawnia do wejścia bez kolejki do Wersalu czy Sainte Chapelle.

Aby stwierdzić, czy karta się opłaca, trzeba wybrać zabytki, do których chcemy wejść, podliczyć koszt pojedynczych biletów i porównać go z kosztem karty. Pamiętajmy jednak, aby mierzyć siły na zamiary- w 2 dni na pewno nie uda się zwiedzić  50 zabytków za jedyne 48€ ;) Jeśli zdecydujecie się na nasze usługi podpowiemy, czy biorąc pod uwagę Wasz czas, Wasze zainteresowania i Wasz rytm zwiedzania lepsze będą bilety pojedyncze czy karty. O kolejkach tak czy owak zapomnijcie - z nami wejdziecie bez kolejek.

11. Jak najwygodniej zarezerwować bilety na atrakcje?

O rezerwację biletów na atrakcje warto zatroszczyć się z wyprzedzeniem, bo Paryż jest pierwszą destynacją światową, jeśli chodzi o turystykę i może się zdarzyć, że biletów po prostu nie będzie. Kupując bilety, warto także nie przepłacić – niektórzy pośrednicy doliczają marżę do sprzedawanych biletów.

Zapraszamy do rezerwacji biletów za pośrednictwem naszego biura. Mamy podpisane umowy z wszystkimi ważnymi atrakcjami Paryża, za rezerwację nie doliczamy Wam dodatkowej marży, a w  przypadku braku biletów często jesteśmy w stanie znaleźć coś spod lady!

12. Jak uniknąć kolejek w Paryżu?

Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem na uniknięcie kolejek do muzeów i atrakcji jest zwiedzanie z przewodnikiem. Nasza licencja otwiera wiele drzwi;)

Z nami nie czekacie w kilometrowych kolejkach. Do niektórych muzeów można też zarezerwować bilety online, które umożliwiają wejście bez kolejki.

13. Kiedy rezerwować bilety na Wieżę Eiffla?

Bilety na Wieżę Eiffla trafiają do sprzedaży online na 90 dni od daty wjazdu i wtedy właśnie warto na nie polować, szczególnie jeśli chcecie wjechać na Wieżę Eiffla w szczycie sezonu!

Uwaga, bilety pojawiają się w sprzedaży około 8 rano i często już o 8.30 są wyprzedane!

14. Jakie są zniżki przy zakupie biletów do muzeów?

Francja promuje muzea wśród ludzi młodych, dlatego młodzi Europejczycy do lat 26 wchodzą do muzeów narodowych bezpłatnie. Pamietajmy o zabraniu ze sobą dokumentu z datą urodzenia. Nie ma natomiast żadnych zniżek dla seniorów czy emerytów. Bezpłatne wejścia dla dziennikarzy czy bezrobotnych dotyczą tylko osób mieszkających we Francji.

15. Parkowanie w Paryżu

Parkowanie przy ulicy jest w Paryżu płatne w godzinach 9.00-20.00 od poniedziałku do soboty włącznie. Podczas wakacji miejsca parkingowe na niektórych ulicach są bezpłatne.
Obowiązują dwie strefy cenowe, od 2,40€/godzina na peryferiach do 4€/godzina w centrum miasta. Parkowanie płatne ograniczone jest do 2 godzin. Dłużej można parkować na licznych parkingach podziemnych, najpopularniejsze są te zarządzane przez firmę Vinci.  W centrum i miejscach turystycznych za 24 godziny parkowania zapłacimy ponad 20€ zaś na obrzeżach między 10 a 15€. Parkingi proponują też specjalne ceny na weekend, tydzień lub miesiąc. Lepiej jest zarezerwować parking wcześniej, wtedy jest taniej.

Można dokonać takiej rezerwacji na tej stronie: (LINK)


Parkingi SAEMES, znajdujące się przy miejscach turystycznych proponują dodatkowe usługi takie jak mycie samochodu czy zestaw do naprawy samochodu. Tutaj (LINK) możecie zapoznać się z listą tych parkingów. Osoby posiadające europejską kartę inwalidzką mogą parkować w Paryżu przy ulicy na miejscach dla niepełnosprawnych lub na pozostałych miejscach, w obu przypadkach bezpłatnie.

16. W jakie dni czynne są wystawy i muzea?

Każde muzeum jest nieczynne dla zwiedzających raz w tygodniu. Jest to dzień na sprzątanie, zmianę wystawy czy na prywatyzację przestrzeni muzealnej przez duże firmy, instytucje czy zwiedzających VIP. Większość, m.in. Muzeum Orsay, Wersal, muzea miasta Paryża, jest  zamknięta w poniedziałki. Wyjątkiem jest Luwr, nieczynny we wtorki, żeby amatorzy sztuki mieli dokąd iść w poniedziałek.

Konkretne dni i godziny otwarcia każdego muzeum warto sprawdzić na jego stronie www, żeby uniknąć przykrych niespodzianek i przysłowiowego całowania klamki.

Jest także druga strona medalu: niektóre muzea są czynne dłużej co najmniej raz w tygodniu. I tak na przykład w czwartki możecie podziwiać do 22.00 kolekcje Muzeum Orsay, a w środy i piątki zabawić do 22.00 w Luwrze.

17. Czy w Paryżu można porozumieć się po angielsku?

Paryż to pierwsza destynacja światowa jeśli chodzi o turystykę, więc osoby oferujące jakiekolwiek serwisy turystom mówią po angielsku. Mogą mieć trudny, nieco toporny francuski akcent, dodawać „h” tam, gdzie go nie ma i nie wymawiać „h” tam, gdzie być powinno, ale to ekstremalne przypadki.

Jeśli więc jesteście w stanie zrozumieć Francuza, który zaprasza Was do baru na „Epi hałer” i wiecie, że czeka Was zniżka na drinki znana powszechnie jako „Happy hours”, to jesteście na jak najlepszej drodze do dogadania się w Paryżu po angielsku! A tak poważnie, jak najbardziej da się, Francuzi już dawno zrozumieli, że angielski trzeba znać przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Francuz odmawiający rozmowy po angielsku to raczej stereotyp. Albo zupełny dziwak.

18. Zabytki w przebudowie i remoncie

Wiele zabytków Paryża zbudowanych jest z łatwo wciągającego zanieczyszczenia kamienia czyli piaskowca. Dlatego remont poszczególnych budynków trzeba powtarzać dosyć często.

Aktualnie lifting przechodzi Muzeum Historii Paryża, Carnavalet. Koniec remontu, a zarazem otwarcie muzeum dla zwiedzających zaplanowany jest na początek 2020 roku. Modernizowany jest także Luwr. Aktualnie nieczynny jest dział poświęcony sztuce flamandzkiej i niemieckiej na trzecim piętrze skrzydła Richelieu. Niektóre, pojedyncze dzieła można oglądać za Galerią Apolla. Od 31 marca 2017 do 2021 będzie nieczynne Muzeum Marynarki Wojennej.

19. Czy Paryż to dobre miejsce na wycieczkę z dziećmi?

W Paryżu każdy, także najmłodsi, znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi tekstami na blogu, w których prezentowaliśmy wiele różnorodnych atrakcji i miejsc w Paryżu, za którymi przepadają dzieci.

Tutaj linki do tego tematu: LINK1 i LINK2

20. Czy w Paryżu jest dużo kieszonkowców?

Brak oficjalnych statystyk w tej materii, ale na pewno nie więcej niż w innych skupiskach ludzkich. Zdroworozsądkowe zasady uważania na swoje rzeczy powinny tu wystarczyć. Nikt nie wyrywa tu kobietom torebek. Na kieszonkowców trzeba uważać w miejscach zatłoczonych, czyli np. przed obrazem „Mona Liza” w Luwrze, podczas zwiedzania Wersalu czy w metrze.

Przestrzegamy tylko przed cygankami podchodzącymi do turystów z pseudo petycjami do podpisania. To są właśnie kieszonkowcy, wyłudzający i kradnący pieniądze. Nie są one jednak agresywne, wystarczy nie odpowiadać na ich zagajenie „Do you speak English” i odchodzą szukać innych potencjalnych naiwnych.

21. Dlaczego warto zwiedzać Paryż z przewodnikiem?

A dlaczego nie? ;) A tak poważnie powodów jest całe mnóstwo.

Po pierwsze, Paryż ma bardzo bogatą ofertę kulturalną, więc jeżeli macie na poznanie tego miasta mało czasu, lub jeżeli chcecie poznać je bardzo dobrze, to szkoda tracić czasu na błądzenie i pomyłki. Zwiedzanie z przewodnikiem to optymalizacja czasu, jaki chcecie poświęcić na intensywne zwiedzanie. Nie spędzicie pobytu w Paryżu na jeżdżeniu metrem z jednego oddalonego punktu do drugiego, ale zwiedzicie wszystko według specjalnie dobranej, logicznej i przyjemnej trasy.

Po drugie, zwiedzanie z przewodnikiem gwarantuje Wam, że nie zapłacicie „frycowego”, które zwykle płacą turyści. Unikniecie kolejek, niepotrzebnego wydawania pieniędzy, nie złapiecie się w sidła zastawiane na turystów.

Po trzecie, nie tylko zobaczycie, ale i zrozumiecie. Nie sztuką jest przejść obok centrum Pompidou i stwierdzić, że się podoba lub wręcz przeciwnie. Sztuką jest zrozumieć, na co się patrzy, dlaczego jest to właśnie takie, jak wpisuje się w historię miasta, w społeczeństwo, w codzienność paryżan…

Po czwarte, nie musicie czytać przed przyjazdem opasłych tomów o Paryżu. My zrobiliśmy to za Was i podamy Wam te informacje w sposób skondensowany, zabawny, ciekawy i skrojony pod Wasze zainteresowania czy nastrój.

Szerzej ten temat opisaliśmy na naszym blogu, zapraszamy! (LINK)

22. Na jaki kabaret w Paryżu warto się wybrać?

Paryż słynie ze swoich kabaretów. Najbardziej znany i najbardziej tradycyjny jest Moulin Rouge. Lido, kabaret położony przy Polach Elizejskich, proponuje od kwietnia 2015 roku całkiem nową rewię, w której używane są nowoczesne środki wyrazu, takie jak lasery czy dekoracje tworzone światłem.

Warto wiedzieć, że do obu tych kabaretów wpuszczane są dzieci od lat 6. Oba wspomniane miejsca proponują kolację przed spektaklem. Polecamy tę formułę, bo serwowana tam kuchnia francuska i bąbelki wprowadzają w szampański nastrój, który świetnie współgra z tym, co później dzieje się na scenie. Trzeci kabaret, Crazy Horse proponuje wyłącznie sam spektakl, na scenie zobaczymy wyłącznie tancerki, a sama rewia kierowana jest głównie do męskiej części publiczności, co oczywiście nie oznacza, że spektakl nie spodoba się paniom. Więcej o paryskich kabaretach można przeczytać na naszym blogu TUTAJ.

23. Czy Paryż to miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym?

Paryż to miasto stare, dlatego nie jest w pełni przyjazne osobom niepełnosprawnym.

W paryskim metrze z 1900 roku relatywnie rzadko są windy, a chodniki nie są zawsze łatwe do zdobycia.

Na szczęście po Paryżu jeżdżą wyłącznie niskopodłogowe autobusy, w których jest miejsce na wózek inwalidzki. Z autobusów wysuwa się nawet specjalna rampa-podjazd dla wózków. Niepełnosprawni nie tylko mogą parkować w Paryżu na miejscach oznaczonych tzw. kopertą, ale jeszcze mogą stacjonować bezpłatnie.

Wózki inwalidzkie są także mile widziane w Luwrze. Osoby niepełnosprawne i ich opiekun nie płacą za wstęp do tego muzeum, wchodzą bez kolejki, mogą korzystać z wind wewnątrz muzeum. Osoby mające kłopot z chodzeniem, a nie jeżdżący na wózku, mogą bezpłatnie wypożyczyć wózek inwalidzki na czas wizyty. Jedno z najmłodszych muzeów Paryża, Quai Branly, jest w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Znajdziemy tam na przykład opisy dzieł w języku Braille'a czy eksponaty, które można dotykać.   

24. Jak można szybko podróżować po Francji?

Francja to największy powierzchniowo kraj Europy, nie licząc Rosji. Dlatego trzeba było znaleźć jakieś sposoby na szybkie pokonywanie odległości między poszczególnymi miejscami. Najszybsze sposoby przemieszczania się po Francji to loty i przejazdy TGV. We Francji jest bardzo dużo lotnisk, a loty krajowe są na tyle popularne, że nawet w ostatniej chwili nie są horrendalnie drogie. Na przykład z Paryża do Nicei polecimy za około 50 euro/osoba. Świetnym rozwiązaniem jest także przejażdżka szybką koleją - czyli TGV - pisaliśmy o tym na naszym blogu. Unikamy lotnisk i kontroli lotniskowych, pociągi są wygodne, a przy zakupie biletów z trzymiesięcznym wyprzedzeniem możemy trafić na naprawdę promocyjne ceny. Przykładowo, wspomnianą trasę Paryż- Nicea pokonamy pociągiem w 5,5 godziny, a bilet może nas kosztować minimalnie nawet 28 euro. Zamów bilety za pośrednictwem naszego biura podróży!

25. Jak sprawnie dojechać z Paryża do Wersalu?

Najszybciej i najwygodniej dojedziemy z Paryża do Wersalu taksówką. Dowiezie nas ona w około 30 minut pod sam pałac i będzie kosztować około 35 euro. Unikajmy taksówek w godzinach szczytu, bo wtedy możemy utknąć w korku, co zwiększy i czas przejazdu, i koszt.

Można także skorzystać z transportu publicznego. Najlepiej wybrać pociąg RER C w kierunku Versailles Chateau - Rive Gauche. Możemy do niego wsiąść przy katedrze Notre-Dame, przy Muzeum Orsay, przy Pałacu Inawalidów czy przy Wieży Eiffla. Na pewno nie przegapimy stacji, bo trzeba wysiąść na ostatniej. Za bilet zapłacimy 3,75 euro w jedną stronę. Ze stacji RER C trzeba dojść do pałacu, spacer zajmuje około 15 minut.

Na całą podróż z centrum Paryża do pałacu trzeba założyć około godziny.

26. W ile dni da się poznać Paryż?

Paryż ma ogromną ofertę kulturową. Jeżeli do stałych wystaw w muzeach dodamy wystawy czasowe, koncerty, niezliczoną ilość kawiarni czy dobrych restauracji, to można dojść do wniosku, że Paryża nie da się poznać do końca.

My przekornie jesteśmy jednak zdania, że Paryż można poznać już w jeden dzień. Wystarczy mieć na to pomysł, dobrze ułożony plan działania i wyczerpujące komentarze do oglądanych rzeczy.

Moment. Czy my właśnie napisaliśmy, że wystarczy mieć kompetentnego i interesującego przewodnika? ;) 

Skorzystaj z naszego planera podróży, aby już dziś zaplanować Twój pobyt w Paryżu. 

27. Kiedy w jest najlepszy czas na zakupy w Paryżu?

Najlepszy czas na zakupowe szaleństwo w Paryżu to okres wyprzedaży. Ceny spadają wtedy na łeb na szyję, nawet do 70%, więc można kupić więcej za mniej.

Wielkie wyprzedaże są regulowane kodeksem handlowym i przypadają według prawa handlowego na styczeń oraz na czerwiec. Są ustalone, z bardzo małymi wyjątkami, dla całego państwa. Daty są zmienne, więc trudno nam wskazać konkretne, ale zasada jest jedna - wyprzedaże zawsze zaczynają się w środy o 8 rano. Trwają 6 tygodni.

28. Zabytki w Paryżu - co trzeba zobaczyć?

Większości ludzi Paryż kojarzy się z jednym - z Wieżą Eiffla. Ale Paryż to dużo więcej niż tylko Żelazna Dama.

Podczas pierwszej wizyty dobrze jest odwiedzić słynną katedrę Notre-Dame, poszwendać się uliczkami Montmartre'u i Dzielnicy Łacińskiej, popłynąć w rejs po Sekwanie, spróbować francuskiej kuchni czy przespacerować Polami Elizejskimi. Spośród oferty muzealnej polecamy wejść do Luwru, Muzeum Orsay i Wersalu, najlepiej w towarzystwie przewodnika.

Podpowiedzią co jeszcze można i warto zobaczyć mogą być nasze atrakacje w dziale Poznaj Paryż. Skorzystaj z naszego planera podróży, aby zebrać w jednym miejscu wszystkie miejsca, które chcesz odwiedzić! 

Polecamy również lekturę dobrze opisanych zabytów na stronie naszego partnera - zwiedzamyparyz.pl !

29. Bilety lotnicze do Francji?

W przypadku wyjazdu do Paryża lot to krótsza i mniej męcząca forma  podróży niż podróż samochodem.

Z Polski do Paryża leci się nieco ponad 2 godziny. Z Warszawy (Lot, Air France) lub z Krakowa (Easy Jet) bezpośrednio dolecimy na największe lotnisko Paryża, CDG, położone zaledwie 20 km od centrum. Z innych miast w Polsce, takich jak na przykład Gdańsk czy Katowice, można dolecieć na położone 80 km od Paryża lotnisko Beauvais.

Piszemy o tym w odpowiedzi na pytanie o paryskie lotniska. Bilety lotnicze kosztują średnio 100€/osoba w dwie strony. Siatka połączeń bezpośrednich do innych miast Polski często się zmienia.  Na przykład od 2017 roku Wizzair wprowadza bezpośrednie loty z Warszawy do Lyonu. Jeżeli planujecie wyjazd do Paryża lub Francji, zapraszamy do kontaktu. Możemy zarezerwować Wam bilety lotnicze, zapraszamy do skorzystania z naszego planera podróży.

30. Pogoda w Paryżu?

Paryż to idealne miejsce do zwiedzania, bo bardzo rzadko panują tu ekstremalne temperatury.

Zimą temperatury utrzymują się powyżej zera, a latem jest zaledwie garstka upalnych dni, poza nimi jest po prostu przyjemnie ciepło. Nie jest to także miasto przesadnie deszczowe. Nawet jeśli według prognozy pogody przez cały Wasz pobyt w Paryżu ma padać, nie martwcie się. Bardzo rzadko w Paryżu pada cały dzień. Zwykle opady są krótkie i są doskonałym pretekstem do przerwy w zwiedzaniu na lunch czy lampkę wina.

Przyjemnymi miesiącami na wyjazd do Paryża są marzec i kwiecień oraz wrzesień i październik. W tym pierwszym okresie kwitną już kwiaty i drzewa, bo wegetacja w Paryżu wyprzedza tę polską o mniej więcej miesiąc, a na jesieni jest jeszcze bardzo ciepło, słonecznie i kolorowo. Często nawet listopad chowa w zanadrzu słoneczne niespodzianki. Warto też wybrać się do Paryża w sierpniu. Nie jest tu tak gorąco jak na południu Francji, a do tego większość paryżan wyjeżdża w tym czasie na urlop, więc w Mieście Swiatła jest dużo luźniej. 

31. Pociąg do Paryża?

Oferta kolejowa bardzo często się zmienia i obecnie jest mało satysfakcjonująca.

Podróż pociągiem do Warszawy zakłada co najmniej dwie przesiadki (w Kolonii i Berlinie), trwa prawie tyle co wycieczka samochodem i jest stosunkowo droga. Nie kursują bezpośrednie pociągi między Polską a Paryżem. Wiemy, że jest bezpośrednie połączenie między Moskwą a Paryżem, ale jak dotąd nie można do tego pociągu wsiąść w Polsce.  

Kontakt
Biuro Podróży Grand Tour
  ul. Witolińska 2/71, 04-185 Warszawa
  +33 7 78 90 38 67 (Ewa - numer francuski)
  +48 694 804 840 (numer polski)
  +33 6 33 33 02 46 (Michał - numer francuski)
            
ZAPLANUJ
PODRÓŻ
Wybrane przez Ciebie
atrakcje:
 ...
ZAPLANUJ PODRÓŻ  ...